• شنبه 27 شهریور 1395 - 20:14
  • 1585
  • 1 دیدگاه
  • اخبار ,

بازار جهانی فرش دستبافت در اختیار فرشبافان ایرانی

  بازار جهانی فرش دستبافت در اختیار فرشبافان ایرانی    با اجرایی شدن برجام و رفع تحریم های ظالمانه بر علیه تولیدات داخلی کشورمان، به نظر می رسد فرش ایرانی خیز خود را برای در اختیار گ
بازار جهانی فرش دستبافت در اختیار فرشبافان ایرانی

 

بازار جهانی فرش دستبافت در اختیار فرشبافان ایرانی

 

 با اجرایی شدن برجام و رفع تحریم های ظالمانه بر علیه تولیدات داخلی کشورمان، به نظر می رسد فرش ایرانی خیز خود را برای در اختیار گرفتن بازارهای جهانی و خودنمایی هنر ایرانی برداشته باشد.


حمید کارگر رئیس مرکز ملی فرش، در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادخبرگزاری میزان،  در ارتباط با تحریم های صورت گرفته توسط آمریکا بر فرش های دست بافت ایرانی گفت: بعد از به فرجام رسیدن برجام یکی از اتفاقات مهمی که برای صنعت فرش ایران رخ داد لغو تحریم‌های ظالمانه از سوی آمریکا بر فرش ایرانی است.


وی افزود: در سال 2010 شاهد ممنوعیت ورود فرش ایرانی به خاک آمریکا بودیم و کشور  آمریکا با توجه به این امر که بزرگترین واردکننده فرش دنیا است و به عنوان رتبه اول واردکننده فرش ایرانی نیز مطرح می‌شود عملا مرزهای خود را به روی دست بافته‌های ایرانی بست و هنر بافندگان ایرانی را مشمول تحریم قرار داد.


کارگر با بیان این که رشد مناسبی از لحاظ صادرات فرش به کشورهای مختلف دنیا از جمله آمریکا به ثبت رسیده است، اظهار کرد: ایران تا قبل از سال 2010 حدود 80 میلیون دلار فرش دست بافت را مستقیما به آمریکا صادر می‌کرد که این اتفاق در شش سال اخیر متوقف شده اما از دی ماه سال 94 که اولین محموله فرش ایرانی از مبدا آلمان وارد آمریکا شد، شاهد از سرگیری صادرات فرش به این کشور بودیم و در ماه‌های پس از آن یعنی از بهمن ماه سال 94 از مبدا ایران فرش ایرانی به آمریکا صادر شد و در ماه‌های بعد هم ادامه پیدا کرد که در واقع شاهد افزایش صادرات فرش دستبافت ایرانی به آمریکا و سایر کشورهای مختلف هستیم.
وی افزود: در پنج ماهه ابتدایی امسال با توجه به آماری که گمرک ایران اعلام کرده است بیش از هزار و 800 تن فرش دستبافت را به ارزش بیش از 100 میلیون دلار به حدود 80 کشور دنیا صادر شده است.


 کارگر تصریح کرد: میزان صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 27 درصد از لحاظ وزنی و همچنین 28 درصد از لحاظ ارزشی(دلار) رشد نشان می‌دهد که امیدواریم در ماه‌های آینده این روند ادامه پیدا کند.


رئیس مرکز ملی فرش با بیان این که در حال حاضر کشور های زیادی به دنبال خرید فرش‌های دست دوم ایرانی هستند، افزود: اکثر کشورهای اروپایی و غربی مشتری فرش‌های دستبافت کارکرده یا همان دست دوم کشورمان هستند که ازجمله متقاضیان این فرش می‌توان به کشور آمریکا اشاره کرد و فرش دستبافت ایرانی مانند مثال قدیمی هرچه پا بیشتر بخورد با ارزش‌تر خواهد شد در واقع کارکرده این فرش‌ها هم با استقبال زیادی رو‌به رو هستند و به خاطر ویژگی‌هایی که فرش ایرانی از لحاظ الیاف و خواص درمانی آن‌ها، فرش دستباف هرچه از قدمت آن بگذرد قیمت آن هم بالاتر خواهد رفت.


وی در انتها خاطر نشان کرد: در چند ماه اخیر، برای صادرات فرش به هیچ کشوری مشکلی وجود ندارد، در گذشته هم فقط کشور آمریکا بود که با تحریم فرش دستباف ایرانی از ورود این محصول به کشورش جلوگیری می‌کرد که با اجرایی شدن برجام، این امر صورت پذیرفت و در حال حاضر هیچ گونه محدودیتی برای صادرات به این کشور وجود ندارد.